سه شنبه ١٨ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 2
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 245801
 بازدید امروز : 35
 کل بازدید : 5406368
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 3.91
 
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی ترویجی پیامدهای تغییرات اقلیم در ایران برگزار شد

 

یکشنبه 22 خردادماه نشست علمی ترویجی پیامدهای تغییرات اقلیم در ایران در دانشکده بهداشت و ایمنی برگزار شد.

دکتر انوشیروان محسنی بندپی رییس مرکز تحقیقات کیفیت هوا و تغییر اقلیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آخرین جلسه از سلسله رویدادهای علمی ترویجی هفته محیط زیست با عنوان پیامدهای تغییر اقلیم در ایران که از سوی معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و با همکاری مرکز تحقیقات کیفیت هوا و تغییر اقلیم به صورت حضور و مجازی برگزار گردید، ضمن اشاره به پیامدهای گرم شدن هوا به‌صورت سال به سال اظهار کردند: این امر موجب کاهش بارش باران و برف، افزایش اسیدی شدن اقیانوس‌ها، از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری، ذوب شدن یخ‌های قطبی، جنگل‌زدایی، بیابان‌زایی، وقوع توفان‌های مخرب، کمبود آب، فروپاشی اکوسیستم و خطر امواج مرگبار گرما، بالا آمدن آب اقیانوس‌ها، خشکسالی‌های طولانی‌مدت، آلودگی هوا، افزایش ریزگردها و ... شده است.

وی با اشاره به اینکه ایران بعد از روسیه و عراق، سومین کشور دارای مشعل‌های گاز در جهان است، یادآور شد: ۷ میلیارد مترمکعب گاز از طریق «فلر» هدر می رود و  مصرف سرانه انرژی در ایران ۲ برابر میانگین جهانی است.

 وی افزود: بر اساس نتایج بیلان آب زیرزمینی، در شرایط فعلی متوسط کسری حجم مخزن دشت‌های استان تهران معادل ۱۵۰ میلیون متر مکعب در سال تخمین زده شده که از این مقدار معادل ۴۰ میلیون متر مکعب مربوط به کسری آبخوان شهر تهران است.

رئیس مرکز تحقیقات کیفیت هوا و تغییر اقلیم به دیگر راهکارهای حفاظت از محیط زیست پرداخت و گفت: کاهش جنگل‌زدایی و  افزایش سرعت تغییر به خودروهای الکتریکی، شیرین‌سازی آب شور دریاهای حاشیه شمالی و جنوبی کشور و استفاده بهینه از آن در سرتاسر کشور،  تغذیه مصنوعی آبخوان‌ها و بازچرخانی آب را با هدف تغذیه سفره آب‌های زیر زمینی از موارد حائز اهمیت هستند که هماهنگی بین سازمان‌های مختلف را می طلبد.

 


٠٩:٠١ - سه شنبه ٢٤ خرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٧٦٤٩    /    تعداد نمایش : ١٣٦خروج
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی،درمانی شهید بهشتی
دانشکده بهداشت و ایمنی

آدرس:تهران-بزرگراه شهید چمران-  ميدان شهيد شهرياري -بلوار دانشجو 
تلفن :1- 22432040- 021

پست الکترونیک ::Sphs@sbmu.ac.ir
 کد پستی 9411-198396

phs_sbmuniversity@