جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩ - 

گروه آموزشی

سلامت در بلایا و فوریت ها

گروه آموزشی سلامت در بلایا و فوریت ها

دانشکده بهداشت و ایمنی

گروه آموزشی سلامت در بلایا و فوریت ها

گروه آموزشی سلامت در بلایا و فوریت ها

دانشکده بهداشت و ایمنی

منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6460
 بازدید امروز : 1254
 کل بازدید : 4083855
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.08
 
 

آشنایی با گروه سلامت در بلایا و فوریت ها

 

رشته سلامت در حوادث و بلایا یک برنامه آموزشي بين رشته اي از علوم سلامت است كه به تبيين مراحل چهارگانه كاهش آسيب، آمادگي، پاسخ و بازيابي در بلايا و فوريت ها ( اعم از طبيعي، انسان ساخت و بيولوژيك)، با هدف حفظ و ارتقاء سلامت جسمي، رواني و اجتماعي، و مديريت آن در سطوح مختلف مي پردازد. در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طي نامه شماره  311-90146 /315 مورخ  1390/1/24 فرم تقاضاي تاسيس رشته و تمامي مستندات مربوطه جهت بررسي و تصويب به معاونت محترم آموزشي دانشگاه ارسال گرديد و پس از پيگيري‌هاي مستمر نهايتا به استناد راي صادره در دويست و يكمين جلسه شوراي گسترش دانشگاه‌هاي علوم پزشكي مورخ 1391/10/20  با راه‌اندازي اين رشته موافقت به عمل آمد. گروه سلامت در بلایا و فوریت ها از سال 1391 با داشتن دو عضو هیئت علمی شروع به کار کرده است و در اولین سال سه دانشجوی دکترای در دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست (سابق) داشته است. این گروه به همراه دانشگاه علوم پزشکی ایران، جزء معدود گروه های سلامت در بلایا و فوریت هاست که تشکیلات مصوب سازمانی شامل عضو هیئت علمی و کارشناس گروه را دارا می باشد.

تقویم آموزشی گروه:

·         در تقویم آموزشی گروه سلامت در حوادث و بلایا ، دانشجویان دکترای تخصصی، در طول چهار نیمسال اول، از مراکز بین المللی معتبر در حیطه مدیریت بحران بازدید نموده و با کارکنان و مسئولین این سازمان ها تعامل و ارتباط نزدیک برقرار می نمایند تا بستر مناسب برای همکاری های علمی و اجرایی گروه با چنین مراکز بین المللی فراهم شود.

·         در راستای افزایش توان علمی و پژوهشی گروه، دانشجویان دکترای تخصصی در طول دوران تحصیل (اعم از دوره آموزشی و پژوهشی)، موظف به مشارکت و حضور در ژورنال کلاب ها و نشست های تخصصی و مشارکت در فعالیت های پژوهشی  دانشکده می باشند که در غیراین صورت، از شرکت آنان در آزمون جامع جلوگیری می شود.

نوآوری های آموزشی:

·         در حال اجرای پروژه تدوین سند راهبردی 5 ساله گروه و تبیین فرایندها و شاخص های معتبر جهت ارزیابی میزان دستیابی به اهداف و استراتژی های تعیین شده

·         مصوب نمودن پروژه تبیین نیازها و اولویت های پژوهشی رشته سلامت در حوادث و بلایا با یک رویکرد میان رشته ای در راستای ارائه لیستی جامع از اولویت های پژوهشی به اساتید، پژوهشگران و بالاخص دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در مرحله انتخاب عنوان رساله خود می باشند.

·         تبیین فلوچارت های  فرایندهای آموزشی و پژوهشی دانشجویان دکترای تخصصی از لحظه ورود به دانشکده تا فارغ التحصیلی

برنامه عملیاتی گروه:

* راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد رشته سلامت در حوادث و بلایا تا پایان سال 1395. در این راستا منابع و تمهیدات لازم برای کسب مجوز راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد سلامت در بلایا، در نظرگرفته شده است شامل:

-         جذب اعضای هیأت علمی

-         غنی سازی کتابخانه از کتب و منابع معتبر حوزه سلامت در حوادث و بلایا

-         تشویق اعضای هیات علمی و دانشجویان گروه به تدوین و اجرای طرح های پژوهشی و انتشار نتایج بصورت مقاله در مجلات نمایه شده در database های معتبر بین المللی 

* افزایش همکاری های مشترک علمی و پژوهشی با مراکز غیردولتی و صنایع معتبر تا پایان سال 1395. در این راستا، از ظرفیت ها و تجارب اعضای هیات علمی گروه برای اجرای طرح های مدیریت بحران و یا مشاوره علمی چنین طرح هایی استفاده می شود.

فعالیت های آموزشی و توانمندی ها:

برگزاری کارگاه ها و فعالیت های اعضای هیئت علمی گروه در جهت توانمندسازی و آموزش هرچه بهتر دانشجویان:

1- ابزارهای ملی حوزه سلامت در بلایا و فوریت ها

2- کارگاه DHME

3- کارگاه Farsi Hospital Safety Index

4- کارگاه Disaster Risk Reduction

برنامه های گروه در راستای گسترش اخلاق حرفه ای:

در نیمسال جدید، تمامی دانشجویان دکترای تخصصی سلامت در بلایا و فوریت ها ملزم به گذراندن کارگاه آموزشی اخلاق حرفه ای در علوم پزشکی شدند. علاوه بر مورد فوق، کارگاه آموزشی اخلاق در مدیریت بلایا نیز در برنامه آموزشی گروه در نظرگرفته شده است.

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشــتی
دانشکده بهداشت و ایمنی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران- میدان شهید شهریاری- بلوار دانشجو- دانشکده بهداشت و ایمنی

تلفن : 1-22432040- 021
پست الکترونیک :
public.health@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.