چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩ - 
1 2 2
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 320528
 بازدید امروز : 266
 کل بازدید : 4025226
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.17
 
صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کنفرانس علمی تغییر اقلیم، سلامت و تاب آوری در دانشکده بهداشت و ایمنی

کنفرانس علمی تغییر اقلیم، سلامت و تاب آوری، روز سه شنبه مورخ 3/2/98 در سالن شهید خوراکیانِ دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار گردید. در این کنفرانس اساتید فعال در حوزه های مرتبط با تغییر اقلیم از دپارتمان های سلامت در بلایا و فوریت های دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و علوم بهزیستی و توانبخشی، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی، دپارتمان اقلیم شناسی دانشگاه خوارزمی و دپارتمان های بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص روند تغییر اقلیم در جهان و به ویژه ایران با تمرکز بر نوسانات اقلیمی چند دهه اخیر ایران به ایراد سخنرانی پرداختند. علاوه بر آن، خانم تلما مونهکت، مدیر منطقه ای African Foundation for Sustainable Development نیز در یک سخنرانی از راه دور به تشریح تجربیات خود در خصوص نحوه مدیریت تغییر اقلیم در سطح جوامع آفریقایی پرداختند. در این کنفرانس، متخصصین، کارشناسان و دانشجویان از دانشگاهها و سازمان های مختلف حضور فعال داشتند.

 این کنفرانس، با سخنرانی ریاست محترم دانشکده، جناب آقای دکتر اسلامی در خصوص اهمیت پرداختن به مساله تغییر اقلیم با تمرکز بر تاثیر قابل توجه آن بر سلامت جامعه، آغاز گردید. در ادامه، دبیر علمی کنفرانس، دکتر ساناز سهرابی زاده، ضمن تشریح چالش تغییر اقلیم و اهمیت پرداختن به آن در سطوح ملی و بین المللی، گفت مطابق با آمارهای بانک جهانی در صورتیکه پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم مدیریت نشده و در این خصوص اقدام لازم انجام نگردد، تا پایان سال 2030 نزدیک به 100 میلیون نفر از مردم جهان در دام فقر گرفتار خواهند شد. وی با بیان ابعاد اجتماعی-اقتصادی تغییر اقلیم، نتایج پژوهش های خود را با شرکت کنندگان در میان گذاشت که بر این اساس، فقر، بیکاری، حاشیه نشینی و عدم رفاه به عنوان مهمترین پیامدهای تغییر اقلیم ذکر گردیدند.

دکتر مهری اکبری، متخصصِ اقلیم شناسی دانشگاه خوارزمی، به تشریح روند گرمایش جهانی و تاثیر آن بر خشکسالی و سیل های اخیر ایران پرداختند. پس از آن، خانم تلما مونهکت، در مورد کارآفرینی و استفاده از فرصت های توسعه ای با تمرکز بر ظرفیت سازیِ جوامع محلی در آفریقا توضیحاتی را ارائه نمود. ابعاد سلامتِ تغییر اقلیم با تاکید بر بیماری های منتقله از راه ناقلین نیز توسط دکتر کتایون جهانگیری تشریح شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این همایش دکتر سعید متصدی عضو محترم هیات علمی دانشکده، در خصوص چالش های سیاسی، روند معاهدات و موافقت نامه های بین المللی و روند تغییر مدیریت تغییر اقلیم در جامعه جهانی، توضیحات مبسوطی ارائه نمودند. پس از آن، دکتر مهدی زارع، متخصصِ زلزله شناسی، نیز به تشریح ارتباط بین تخلیه آب های زیرزمینی، فرونشست زمین و فعالیت گسل های زلزله پرداخته و مثال های متعددی از شرایط فعلی ایران را مورد بحث قرار دادند. در ادامه، دکتر مهرداد فرخی، به تشریح تاثیر تغییر اقلیم بر جابجایی و مهاجرت اجباری جوامع پرداختند.

نتایج مربوط به دو پژوهش مرتبط با تغییر اقلیم نیز توسط دکتر کیومرث الله بخشی و دکتر سمیه فرهنگ ارائه شد. پس از آن، دکتر عباس استاد تقی زاده به تشریح ابعاد مختلف سازگاری با تغییر اقلیم و تاب آوری جوامعِ متاثر از تغییر اقلیم پرداختند. در پایان، دکتر محمد رفیعی نیز چالش ها و فرصت هایی که تغییر اقلیم پیش روی کشور ایران گذاشته است را مورد بحث و بررسی قرار دادند. شایان ذکر است که در تمامی سخنرانی های ارائه شده، پیامدهای آسیب رسانِ سیلاب های رخ داده در 26 استان کشور با تاکید بر وضعیت سلامت سیل زدگان پرداخته شد و در این راستا راهکارهای پیشگیری و کاهش پیامدهای رخدادهای آتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 


١٥:٣٣ - سه شنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٧٧٢٧٦    /    تعداد نمایش : ٢٥٥خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشــتی
دانشکده بهداشت و ایمنی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران- میدان شهید شهریاری- بلوار دانشجو- دانشکده بهداشت و ایمنی

تلفن : 1-22432040- 021
پست الکترونیک :
public.health@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.